Vitamin Eğitim | Blog

8. Sınıf LGS Soru Bankası/ Kitabı

LGS’ye hazırlanan 8. sınıf öğrencilerinin bütün bir seneleri farklı tipte sorular çözerek geçer. Ebeveynler ise sınava hazırlık senesinde çocukları için yardımcı kitap arayışı içerisindedirler. Öğrenciler, bu zorlu senede bir yandan sınava çalışır bir yandan da sınava çalışırken hangi kitapları tercih etmeleri gerektiğine kafa yorarlar. Bu süreçte Millî Eğitim Bakanlığının (MEB) ücretsiz olarak dağıttığı ders kitaplarının yanı sıra birçok farklı kaynaktan da yararlanmaları gerekir.

Öğrencilerin kitap seçerken özellikle dikkat etmeleri gereken bazı konular vardır. LGS’ye hazırlanan öğrenciler sınavda karşılaşacakları soru tipleriyle benzer sorulara sahip yayınların arayışında olmalıdırlar. Yayınevleri ise içerisinde bulunduğumuz değişen ve gelişen çağda sınava hazırlık kitaplarında farklı noktalara dikkat etmelidir. Sınava hazırlık kitaplarında bulunması gereken en önemli unsur Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen “yeni nesil soru” sistemidir.

Yeni nesil sorular çocukların daha kaliteli ve güçlü bir temele sahip olmalarını sağlar. Alışılagelmiş ezberci eğitim yaklaşımına aykırı olan bu yeni nesil sistemle çocukların zorlu matematik formüllerini ezberlemelerine gerek kalmaz. Çocuklardan mantık yürütmeleri ve soruları bağlantı kurarak çözmeleri beklenir. Bu tür sorulara “beceri temelli soru” denir ve öğrencilerin beceri düzeyini artırarak aldıkları eğitimin kalitesini yükseltmeyi amaçlar. Bu sebeple beceri temelli soruların bulunduğu kitaplar hem öğrenciler hem ebeveynler hem de öğretmenler tarafından daha çok tercih edilir.

Öğrenciler Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) hazırlanırken sadece soru bankası aramakla kalmazlar. Aynı zamanda konu anlatım kitapları, yarı yıl tatil kitapları ve deneme sınavlarına da ihtiyaçları vardır. Öğrenciler önceki yıllarda LGS’de çıkmış soruları da incelemeli ve bunlara benzer örnek sorular çözmelidirler. Bu sebeple tüm ihtiyaçlarını karşılayacağını düşündükleri eğitim setlerine yönelirler.

Günümüz eğitim sektöründe sadece basılı yayınlar değil, aynı zamanda dijital eğitim çözümleri de oldukça fazla tercih edilir. Öğrenciler dijital eğitim sistemleriyle eksik oldukları konuları rahatlıkla dinleyebilir, bu konulara yönelik soru çözebilir, ulusal deneme sınavlarına katılarak durumlarını gözlemleyebilirler. Üstelik cep telefonu, tablet, telefondan her an ve her yerde bu tarz sistemlere erişim sağlayabilirler.

Vitamin LGS de bu eğitim çözümlerinden biridir. Öğrencilere sağladığı dijital destekle birlikte basılı yayınlara da sahiptir. Vitamin LGS’nin basılı kaynakları sınava hazırlıkta en çok tercih edilen soru bankaları, ders denemeleri, kamp kitapları ve basılı deneme sınavlarından oluşur. Öğrenciye sunulan basılı kaynakların hepsi Vitamin LGS’nin akıllı sistemiyle uyumludur.

Bu kitaplardaki her bir sorunun Vitamin LGS’ye özel, detaylı anlatımları içeren çözüm videoları sadece Vitamin LGS’de bulunur. Böylece öğrenci sınavda karşısına çıkabilecek tüm soru tiplerine hâkim olur. Matematik, Fen Bilimleri ve Türkçe dersleri için hazırlanan Adım Kartları, standart soru bankalarından farklı olarak her bir soruda verdiği cevaba göre öğrenciyi yönlendirir ve farklı tasarımıyla öğrencilerin kâğıt üzerinde soru çözme, çizim ve işlem yapma ihtiyacını karşılar.