Vitamin Eğitim | Blog

8.Sınıf LGS Örnek Soruları

LGS’ye hazırlanan öğrenciler hangi konularda eksikleri olduğunu, hangi konudan ne kadar soru çözmeleri gerektiğini yıl boyunca araştırırlar. Sınava hazırlık sürecinde öğrenciler kadar veliler ve öğretmenler de stres yaşarlar. Öğrenciler soru tarzlarını görmek ve gerçek sınav sorularına hazırlanmak için bol bol deneme sınavı çözerler. Öğrencilere yardımcı olmak isteyen veli ve öğretmenlerin en çok araştırma yaptıkları konu örnek sorulardır.Bu konuda rehberlik desteğine ihtiyaç duyarlar. Örnek soruların aynıları ya da çok benzerleri sınavda da öğrencilerin karşısına çıkabileceği için örnek soruları çözerek pratik yapmak gerçek sınavda başarı sağlar. Bu sorular Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanıp yayımlandığı için LGS’de sorulacak olan soruların tarzına oldukça benzerdir. Öğrencilerin sınavın sistemini idrak ederek kavrayabilmeleri açısından örnek soruları incelemeleri çok faydalı ve aynı zamanda gereklidir.

Öğrenciler arasında “Henüz önümde çok zamanım var, hazırlık yaparım.” diye düşünenler olabileceği gibi erken hazırlık yapmak isteyenler de olabilir. Öğrencilerin akıllarında “Geçmiş senelerde hangi konudan kaç tane örnek soru soruldu, kaç tanesi merkezî sınavda çıktı?” gibi birçok soru vardır. Akıllarından geçen bu sorulara yayımlanan örnek soruları inceleyerek çözüm bulabilirler.

LGS’ye girmeden önce örnek soruların nereden bulunabileceği de merak konusudur.

Sınavda çıkabilecek soruları Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) her yıl kendi internet sitesinde “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav” başlığıyla yayımlar. Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) bu konuda öğrencilere yardımcı olmak için 2018-2019 eğitim ve öğretim yılından beri sınava kadar her ay örnek soruları öğrenci, öğretmen ve velilerle paylaşır. Öğrenciler örnek soruları, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) internet sitesinde “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav” başlığı altında bulabilirler. Örnek sorulara Millî Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) sitesi haricinde Vitamin LGS’nin internet sitesinden ulaşabilirler. Vitamin LGS sitesinde örnek soruların çözümlerini de öğrencilerle paylaşılır.

Öğrenciler “Örnek soruları kâğıt üzerinde nasıl çözebilirim?” diye düşünebilirler. Soruları basılı olarak çözmek için soruların bulunduğu siteye girmek ve PDF olarak kaydetmek gerekir. Konu eksikleri olan öğrenciler, eksiklerini tamamladıktan sonra örnek soruları çözerek hem deneme sınavlarındaki doğru sayılarını artırabilir hem de LGS’de başarılı olabilirler. Ayrıca yıllar içerisinde yayımlanan örnek soruları derleyerek deneme hâline getirip çözmek de sınava hazırlık için iyi bir yoldur.

Öğrenciler, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından sınava girecekleri sene içinde yayımlanan bu soruların yanı sıra geçmiş yıllarda paylaşılmış olan örnek soruları da çözme imkânına sahiptirler. Böylece daha çok örnek soru çözerek tüm soru tiplerini görmüş olurlar.