2024 Vitamin LGS Tercih Robotu

2024 Vitamin LGS Tercih Robotu​

2024 LGS tercih listenizi oluşturmak için “Vitamin LGS Tercih Robotu”nu kullanabilirsiniz. İl, ilçe, yabancı dil türü, pansiyon türü, öğretim süresi ve puan aralığı bilgilerini ilgili alanlara yazdıktan sonra “Listele” düğmesine basarak tercih listenizi oluşturabilirsiniz. Yeni bir liste oluşturmak için “Seçimleri Temizle” düğmesini kullanabilirsiniz.​

100 500
Tercih Kodu İl/İlçe Öğretim Süresi Yabancı Dil Öğrenim Şekli Pansiyon Doluluk Oranı
Henüz tercih listeni oluşturmadın
Türkiye’nin bir numaralı LGS hazırlık platformu Vitamin LGS, diğer hazırlık ürünlerinden farklı olarak öncelikle öğrenciye sınav başarısı için gereken üst düzey becerileri kazandırır. Bununla birlikte; kişiselleştirilmiş çalışma planı, akıllı performans takip sistemi, binlerce beceri temelli soru, Türkiye genelinde uygulanan deneme sınavları ve nokta atışı eksik giderme özellikleriyle de LGS’de başarı için gerekli olan her şeyi bir arada sunar.
Akıllı soru üretme sistemi DinamikMAT, LGS’de başarı için en temel gerekliliklerden biri olan hızlı ve hatasız işlem yapma becerisini geliştirerek sınavda hız kazandıracak teknikleri öğretir, matematik kazanımlarının edinilmesini kolaylaştırır ve öğrencinin sınav başarısını yükseltir.
LGS için özel hazırlanan online hızlı okuma programı HIZLIGO LGS, okuma hızının çok kritik olduğu ve tüm derslerde uzun paragraf sorularının bulunduğu LGS’de başarı için gerekli olan okuduğunu anlama becerisini geliştirerek öğrenciye LGS’de fazladan 30 dakikaya kadar zaman kazandırır ve sınav başarısını artırır.

LGS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizin için “LGS’de puan hesaplama nasıl yapılır?” sorusunu cevaplayacağız.

Farklı deneme sınavlarına girdikten sonra LGS deneme puan hesaplaması yapabilmek için hesaplama motorumuzu kullanabilirsiniz.

Puan hesaplama aracımız, Millî Eğitim Bakanlığının (MEB) kullandığı formüle göre LGS puanlarını hesaplamaktadır.

Bu sayede siz de merkezî sınav puanına en yakın sonucu hazırladığımız LGS puan hesaplama robotumuzdan öğrenebilirsiniz.

Vitamin LGS Yüzdelik Dilimli Hesaplama Motoru Ne İşe Yarar?

LGS yüzdelik dilimli puan hesaplama formunu kullanarak LGS’deki doğru ve yanlış sayılarınızı ilgili alanlara girebilir, bu sayede LGS net puan hesaplaması yapabilir ve yer alacağınız yüzdelik dilimi öğrenebilirsiniz.

Böylece yüzdelik diliminizi, girmek istediğiniz okulu önceki senelerde kazanan öğrencilerin yüzdelik dilimleri ile kıyaslayabilirsiniz.

LGS puan hesaplama robotunun yüzdelik dilim sonuçları, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) hesaplamasıyla uyumludur.

LGS Puan Hesaplama Formülü Nedir?

2024 LGS’de puan hesaplama şu şekilde yapılır:

Sınavda yer alan derslere ait doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir. Ardından bu sayılar LGS puan hesaplama formülündeki ilgili alanlara yazılır. Derse ait ham puan sayısı, testin doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanır. Her bir dersin ortalaması, ilgili testin ham puanlarının toplamının LGS’ye giren öğrenci sayısına bölümüyle bulunur. Testlere ait standart sapma; ilgili dersin testinin ham puanları, sınava giren öğrenci sayısı ve ortalaması kullanılarak hesaplanır.

LGS puan hesaplama formülü; testin ortalaması ve standart sapmasını kullanarak LGS’ye giren öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını ise 10’a eşitleyen bir dönüştürme işlemi yapar ve testlere yönelik standart puanı hesaplar.

Testler için bulunan standart puanlar, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından belirlenen katsayılarla çarpılarak derslere ait testlerin ağırlıklı standart puanlarına ulaşılır.

Derslere ait testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak “Toplam Ağırlıklı Standart Puan” yani TASP bulunur. Cevap anahtarında hata bulunduğu durumlarda konunun Merkez Sınav Kurulu kararıyla belirlenmesinin ardından sorunun veya soruların iptali doğru seçenekler dikkate alınarak değerlendirilir. LGS oturumlarından herhangi birine katılmayan veya sınavı iptal edilen öğrenciler için Merkezî Sınav Puanı (MSP) hesaplanmaz.

LGS Nedir?

“LGS nedir, LGS kaçıncı sınıf öğrencileri içindir?” soruları, LGS'ye hazırlanan öğrencilerin ve velilerinin merak ettikleri sorulardan bazılarıdır.

LGS yani Liselere Geçiş Sınavı, ülkemizde 2017 – 2018 eğitim öğretim yılı itibarıyla uygulanmaya başlanan ilköğretimden ortaöğretime geçiş sınavıdır.

LGS; 8. sınıf öğretim programı esas alınarak hazırlanan, beceri temelli yeni nesil sorulardan oluşan ve üst düzey becerileri ölçen bir sınavdır. Öğrencinin LGS’de başarılı olması için konuları iyi düzeyde bilmesi tek başına yeterli değildir. Konuları iyi düzeyde bilmenin yanında öğrencinin başarılı olması için akıl yürütme, problem çözme, analiz etme gibi üst düzey becerileri de kazanması gerekir. Vitamin LGS, sunduğu binlerce beceri temelli soru, kişiye özel soru patikaları, akıllı çalışma sistemi ve detaylı performans raporlarıyla öğrencilerin bu becerileri kazanmasını sağlar ve deneme sınavlarıyla öğrencilere gerçek sınav deneyimi yaşatır.

LGS, tüm Türkiye’de aynı gün ve saatte yapılır. Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) hazırlanan öğrenciler, sınavda aldıkları puanlara uygun olarak tercih ettikleri liselere yerleşirler ve öğrenim hayatlarına devam ederler. LGS’ye özellikle Fen Lisesi ve Anadolu Lisesine geçiş yapmak isteyen öğrenciler katılırlar.

LGS’ye hazırlanmak için uygun dönem ve zamanlar vardır. Öğrenci, bilgi ve yeteneklerine göre sınavdan bir yıl önce de LGS’ye hazırlanmaya başlayabilir ya da 2. dönemden itibaren çalışmalarını hızlandırabilir.

Liselere Geçiş Sınavı’nın (LGS) Eski İsimleri Nelerdir?

  • 1997-2003 Liselere Geçiş Sınavı (LGS)
  • 2003-2007 Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS)
  • 2007-2013 Seviye Belirleme Sınavı (SBS)
  • 2013-2017 Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG)
  • 2017-2024 Liselere Geçiş Sınavı (LGS)

Liselere Geçiş Sınavı (LGS), geçmişten günümüze kadar birçok kez isim değişikliği yaşamıştır. Sistem değişikliklerinde sınavın da ismi değiştirilmiştir.

LGS’ye hazırlık aşamasında mutlaka gireceğiniz yılın sınav sisteminde bir değişiklik olup olmadığını öğrenmeli ve buna uygun şekilde sınav hazırlığı yapmalısınız.

LGS Nasıl Bir Sınavdır?

“LGS nasıl bir sınavdır?” hem öğrencilerin hem de velilerin sıkça merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. LGS sistemi kapsamında 8. sınıf öğrencileri için sözel ve sayısal olmak üzere iki oturum hâlinde, 6 temel derse (Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, İngilizce, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) ait beceri temelli sorulardan oluşan bir sınav uygulanır.

LGS’de çıkacak konular hakkında araştırma yaparken öncelikle LGS sınavında kaç soru bulunacağını öğrenmeniz gerekmektedir. LGS’de çıkacak konular belirlenirken 8. sınıf öğretim programı esas alınır.

Sınava hazırlanmaya başlamadan önce öğrencilerin “LGS nasıl sınavdır?” sorusu hakkında detaylı bilgi toplamaları önemlidir. LGS, toplamda 155 dakikadır. Sözel bölüm için ayrılan süre 75 dakika, sayısal bölüm için ayrılan süre 80 dakikadır. Sınavın sözel bölümü sabah oturumunda uygulanır ve 50 sorudan oluşur. Öğlen uygulanan sayısal bölümdeyse 40 soru bulunur.

LGS 2025’ye Nasıl Başvurulur?

LGS’nin yapılacağı tarih Millî Eğitim Bakanlığının (MEB) yayımlamış olduğu sınav takviminde açıklanmıştır. LGS başvurularının açılacağı tarih ise Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayımlanacak olan kılavuzla duyurulacaktır. Yurt içinde eğitim alan 8. sınıf öğrencilerinin LGS başvurusu için ayrıca bir işlem yapmalarına gerek yoktur.

Merkezî ve Yerel Yerleştirme Nedir?

LGS’ye giren öğrenciler; sınav sonucunda aldıkları puanlarla pansiyonlu okullar, merkezî puanla ve yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar olmak üzere üç farklı grupta tercih yapabilirler.

Merkezî yerleştirmeyle herhangi bir okula giremeyen öğrenciler ise yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okulları tercih edebilirler. Sınava katılmayan öğrencilere “Merkezî Yerleştirmeyle Öğrenci Alan Okullar” tercih ekranı açılmaz. Bu durumda LGS’ye girmeyen öğrenciler, yerel yerleştirmeyle en yakın okula kayıt yaptırabilirler.