Vitamin Eğitim | Blog

8. Sınıf LGS Dershaneleri/Kursları

Ortaokulun son senesinde öğrenciler hayallerindeki liseyi kazanabilmek için bir çalışma planı hazırlamalı ve sınava sıkı bir şekilde hazırlanmalıdırlar. LGS’ye girecek tüm öğrenciler sınava hazırlık sürecinde yardıma ihtiyaç duyarlar. Okulda aldıkları eğitimi konu tekrarlarıyla, düzenli soru çözümleriyle ve deneme sınavlarıyla pekiştirmelidirler. Bazı öğrenciler bu süreci tek başlarına yürütmeyi seçerken bazıları ise profesyonel yardıma başvururlar. Hedefledikleri okulları kazanmak isteyen öğrenciler sınava hazırlanırken imkânları doğrultusunda farklı yollar izleyebilirler.

LGS’ye hazırlık döneminde birçok öğrenci bu sebeple dershanelere/kurslara gider. Öğrencilerin dershaneleri tercih etmelerindeki en büyük etken bu kurumların birden fazla derse yönelik (Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi, Sosyal Bilimler) eğitim vermeleridir. Ayrıca öğrenciler okulda öğrendikleri konuları dershanede yeniden dinleyerek daha güçlü kavrarlar. Dershanedeki öğretmenlerden istedikleri derse ve konuya yönelik bire bir etüt alabilir, çözemedikleri soruları alanında uzman kişilerle çözebilirler.

Dershanelerin öğrenci yelpazelerinin genişliği de çocuklarının yaşıtlarına göre durumlarını görmelerini kolaylaştırır. Bu nedenle dershaneler sınava hazırlık sürecinde öğrencilerin en çok yararlandığı kurumlardandır. LGS’ye hazırlanırken öğrencilerin seçebileceği yollardan bir diğeri de özel ders almaktır. Ekonomik olarak daha zorlu bir yol olsa da öğrenciler ve ebeveynler tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Özel ders öğretmen ve öğrencinin sınava birlikte hazırlanması anlamına gelebilir. Bu derslerde öğretmenler öğrencinin durumunu göz önünde bulundurur, çocuğun istek ve ihtiyaçlarına göre bir çalışma planı oluştururlar. Dolayısıyla kimi zaman konular en başından çalışılır kimi zaman ise eksiklerin giderilmesi adına ders tekrarı yapılır.

Özel derslerde öğretmenler birer eğitim koçu gibidirler. Öğrencileri için geçmiş yılların çıkmış sorularını inceler, bu sorulara benzer sorular hazırlar ve Millî Eğitim Bakanlığının (MEB) her ay yayımladığı örnek soruları onlarla birlikte analiz ederek çözerler. Öğrencilerin LGS’de yer alan her bir alan için özel ders almaları sınava hazırlanmak için tercih edilen yollar arasındadır.

Sınava hazırlanırken Vitamin LGS gibi dijital eğitim sistemlerinden yararlanmak da mümkündür. Vitamin LGS, öğrenciye sınavda çıkacak soruları çözebilmesi için gereken üst düzey becerileri kazandıran LGS hazırlık sistemidir. Öğrenci binlerce beceri temelli soruyla yeni nesil soru çözmede ustalaşır. Çözdüğü sorulara göre kişiselleşen akıllı yönlendirmelerle adım adım hedefine ilerler. LGS’ye hazırlıkta en çok tercih edilen soru bankaları ve “Adım Kartları”yla sınavda karşısına çıkabilecek tüm soru tiplerine hâkim olur. LGS ile yüksek benzerlikteki deneme sınavlarıyla gerçek sınav deneyimi kazanır ve diğer öğrenciler arasında yerini görür.

Veli ve öğrenci; her ders için çalışma durumu, performans ve beceri analizi sunan ayrıntılı raporlar sayesinde hazırlık sürecini yakından takip eder. Dolayısıyla günümüzde geleneksel eğitim desteklerinin yanı sıra dijital çözümler de tercih edilir hâle gelmiştir.