Vitamin Eğitim | Blog

8. Sınıf LGS Çalışma Kitabı

Öğrenciler sınava hazırlanırken çeşitli kitaplardan oluşan LGS setlerini tercih ederler. LGS setlerinde, konu anlatım kitapları, kamp kitapları, deneme sınavları, yarı yıl tatiline ve yıl sonuna yönelik çalışma kitapları gibi kaynaklar bulunur. Bu setlerin yanı sıra Millî Eğitim Bakanlığının (MEB) her yıl düzenli olarak hazırladığı ve öğrencilere ücretsiz sunduğu çalışma kitapları LGS hazırlık süreci boyunca öğrencileri destekler. Eğitim sürecinin değişmesiyle birlikte soru tarzları da değişmiştir. Soruları çözmek için konuyu iyi bilmenin yanı sıra öğrencilerin bazı becerilere de sahip olmaları gerekir. Millî Eğitim Bakanlığının (MEB) hazırladığı çalışma kitaplarındaki soruları çözmek öğrencilerin gerçek sınavda başarılı olmalarını sağlar.

Çalışma kitapları, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından kaynak bulmakta zorlanan öğrencilere yardımcı olmak için her yıl düzenli olarak hazırlanan kitaplardır. Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan bu kitaplar Liselere Giriş Sınavı’na (LGS) girecek 8. sınıf öğrencilerine yönelik oluşturulur. Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan bu çalışma kitapları, geçmiş yıllarda yapılan sınavlardaki çıkmış soruları ve yine Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan örnek soruları kapsar.

Çalışma kitapları sözel ve sayısal olmak üzere iki ayrı kitapçık şeklinde basılır. Sorular derslere ve dersler de kendi içinde ünitelere ayrılır. Sözel kitapçığının içerisinde Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil (İngilizce) yer alırken sayısal kitapçığında ise Matematik, Fen Bilimleri derslerine ait örnek sorular bulunur. Bu kitaplar e-kitap formatında da kullanılabilir. Öğrenciler soruları internet üzerinden çevrim içi olarak inceleyip çözebilecekleri gibi yazıcıdan çıktı alarak kâğıt üzerinde de çalışabilirler.

Bu kapsamda hazırlanan çalışma soruları her ayın ilk haftası, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) internet adresi “yardimcikaynaklar.meb.gov.tr” üzerinden ücretsiz olarak öğrencilerin erişimine sunulur. Kaynak ihtiyacı olan öğrenciler çalışma kitapçıklarını il müdürlüklerinden basılı olarak da temin edebilirler. Öğrenciler Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan bu soruların cevaplarına yine aynı site üzerinden erişebilirler. Ayrıca Millî Eğitim Bakanlığının (MEB) hazırladığı çalışma kitabındaki sorular ve bu soruların çözümleri Vitamin LGS’nin internet sitesinde de öğrencilerle paylaşılır. Öğrenciler cevaplara baktıktan sonra sınava hazırlıkta hangi aşamada olduklarını görebilirler.

Böylece öğrenciler bol bol soru çözerek kendilerini deneme fırsatını yakalamış olurlar. Hem geçmiş senelerde yapılan LGS’de çıkmış soruları görerek hem de Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanmış örnek soruları çözerek sınava hazırlanırlar. Çözdükleri sorularla girdikleri deneme ve okul sınavlarında rakiplerine fark atabilirler.