Sık Sorulan Sorular

“Vitamin Ortaokul” nedir?

Yüzde yüz Türk Telekom iştiraki, Türkiye’nin lider eğitim teknolojileri şirketi Sebit Eğitim ve Bilgi Teknolojileri AŞ’nin 30 yıllık deneyiminin ürünü olan Vitamin, Türkiye’nin en kapsamlı ve zengin içerikli dijital eğitim ürünüdür.

Vitamin Ortaokul içeriğinde; Matematik, Fen Bilimleri, Türkçe, Sosyal Bilgiler, İngilizce, 8. sınıflar için T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersleri yer alır. Ders içerikleri; konu anlatımları, interaktif etkinlikler, üç boyutlu canlandırmalar, sanal deneyler, sınıf etkinlikleri, çalışma kağıtları, etkileşimli alıştırmalar, özetler, videolu çözümlü örnekler, tarama testleri ve deneme sınavlarını kapsar. İçeriklerin tamamı, MEB öğretim programına uygun olarak hazırlanmıştır ve öğretim programı yenilendikçe de MEB’le uyumlu olarak güncellenmektedir.

Öğrencilerin psikolojik ve bilişsel öğrenme düzeyleri ve evrelerini merkezine alarak yapılanan Vitamin, içeriğiyle öğrencilerin dersleri daha iyi anlamasını ve kişiselleştirilmiş öğrenme süreciyle tam ve kalıcı öğrenmenin gerçekleşmesini amaçlar.

Vitamin, kavramsal ve aktif öğrenmeyi destekler. Öğrenciye; kendi öğrenme hızında, istediği zaman ve mekanda, yaşam akışıyla paralel, özgüven veren, motivasyon sağlayan, eğlenceli ve düzenli şekilde ders çalışma olanağı sunar.

Vitamin'de neler değişti?

Vitamin, öğrenci ve öğretmenlerle yaptığı anketler ve çalışmalar sonucunda, gerek içerik anlamında gerekse kullanım anlamında kendini sürekli yenileyerek güncel tutan, dinamik bir öğrenme ortamıdır.

2017-2018 eğitim öğretim yılında da Vitamin içerikleri, MEB’in yeni öğretim programına göre güncellenmiştir.

Vitamin’e kimler üye olabilir?

Vitamin'e tüm öğrenciler ve tüm öğretmenler üye olabilir. Öğretmenler için deneme kullanımı söz konusu değildir çünkü öğretmen olan kullanıcılar, Vitamin’e girdikleri andan itibaren tüm özellikleri ücretsiz ve sınırsız kullanım hakkına sahiptir.

Ayrıca Vitamin’de, 20 yaşın üzerindeki herkesin üye olarak, 1 tam gün boyunca ürünü deneme ve inceleme olanağı vardır. Bu aynı zamanda, açık ortaokul ya da açık lisede okuyup Vitamin’den yararlanmak isteyenler için de Vitamin’i inceleme fırsatıdır.

Vitamin’e üye olurken geçerli e-posta adresi kullanmak zorunda mıyım?

Evet. Kayıt sırasında kullanılan e-posta adresinin geçerli ve güncel bir adres olması, öğrenci Vitamin’i kullanmaya başlamadan önce etkinleştirme işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi ve şifrenin unutulması durumunda, yeniden şifre oluşturmak için gereklidir.

T.C. Kimlik Numarası neden önemli?

T.C. Kimlik Numarası (TCKN), nüfus cüzdanınızın ön yüzünde yer alan 11 rakamlı numaradır. Kullanıcılarımız, Vitamin’e üye olurken ve üyelikleri boyunca Vitamin’e giriş yaparken T.C. Kimlik Numarası kullanmaktadır. T.C. Kimlik Numarası, her bir birey için tek ve farklıdır. Vitamin’deki kullanıcı adının T.C. Kimlik Numarası olarak belirlenmesi sayesinde, Vitamin’de üyeliği olan öğrencilerin yıllar içerisindeki akademik gelişimleri, Vitamin kullanım ve sınav raporları, bu tekil kullanıcı adı sayesinde tutularak raporlanabilmektedir. Ayrıca isim ve e-posta adresi benzerliği, T.C. Kimlik Numarası dışındaki kullanıcı adlarının çoğu zaman unutulması gibi nedenlerden dolayı kayıtlarda T.C. Kimlik Numarası kullanıcı adı olarak tercih edilmiştir.

Bilgileriniz “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu”na uygun olarak gizli tutulmaktadır!

"Vitamin Üyesi" kimdir?

Vitamin’e kayıt işlemini gerçekleştirmiş, adına özel düzenlenmiş Vitamin ekranına ve içeriklerine ulaşma, dilerse Vittrin üzerinden uygulama satın alma hakkına sahip olan kullanıcıdır.

Vitamin şifremi unuttum. Ne yapmalıyım?

Vitamin şifresini unutan kullanıcılarımız aşağıdaki adımları takip ederek yeni şifrelerini oluşturabilirler.

  • Şifremi unuttum sayfasına tıklayarak T. C. Kimlik Numarasını girdikten sonra “Aşağıda gördüğünüz rakamları giriniz.” ifadesi altındaki kutucuğa, kutucuğun sağındaki rakamlar girilmelidir. Ardından “Devam” düğmesine tıklanmalıdır.
  • Kayıt sırasında kullanılan e-posta adresi girilmelidir. Ardından “Devam” düğmesine tıklanır.
  • Vitamin’den gelen e-posta açılarak şifre sıfırlama işlemi başlatılır.
  • Yeni bir şifre belirleyip “Şifre Değiştir” düğmesine tıklanır.
  • Tüm bu adımların ardından yeni şifreyle Vitamin’e giriş yapılabilir.

Bu adımları takip ederek yeni şifre oluşturamayan kullanıcılarımız 444 9 994 numaralı Vitamin Destek Hattın’nı arayarak da yeni şifrelerini oluşturabilirler.

Vitamin kutusu aldım, aboneliğimi nasıl başlatabilirim?

Vitamin Paketini etkinleştirmek ve aboneliği başlatmak için aşağıdaki işlemleri sırasıyla uygulamak gerekmektedir:
1. Kutunun içinde bulunan Vitamin 1 yıllık üyelik kartındaki Etkinleştirme Kodu alanını madeni para ya da benzeri bir cisimle hafifçe kazınmalıdır.
2. Bu sayfanın en üstünde bulunan Ürün Etkinleştir düğmesine tıkla. Kartta bulunan Ürün Numarasını ve Etkinleştirme Kodunu kullanarak, Vitamin paketi etkinleştirilmelidir.
3. Vitamin ürününün kullanılacağı sınıf, yönlendirmeler izlendiği sırada belirlenmelidir.
4. Etkinleştirme adımlarının ardından gelen üyelik işlemlerini tamamlayarak, girişte kullanılacak T.C. Kimlik Numarası ve buna karşılık gelecek şifre belirlenmelidir.
5. Üyelik adımları tamamladığında, ürünü kullanmak için giriş yapılmalıdır.
   1 yıllık  Vitamin aboneliğin, Etkinleştirme Kodu onaylandığı andan itibaren başlamış olacaktır. 

Vitamin'i tabletimde kullanabilir miyim?

Eğer tabletin Windows İşletim Sistemi'yle çalışıyorsa www.vitaminegitim.com adresinden Vitamin'e giriş yaparak kullanabilirsin. Android İşletim Sistemi kullanan tablet sahipleri içinse Google Play’de kolayca ulaşabilecekleri Vitamin Tablet Uygulaması bulunmaktadır.

Vittrin nedir?

Vittrin, Türkiye’nin ilk online eğitim marketidir. www.vitaminegitim.com sitesinde kayıtlı olan Vitamin üyeleri, farklı sınıflara göre düzenlenmiş Vitt adı verilen eğitsel uygulamalardan dilediklerini satın alabilir, dilediklerine abone olabilirler.

Abone olduğum Vitt’lerin kullanım süresi ne kadardır?

Vitt'lerin ödemeleri sizden her ay otomatik olarak alınır ve iptal etmediğiniz sürece her ay yenilenir.

Vittrin'den satın almak güvenli mi?

Bir Türk Telekom şirketi olan Sebit tarafından hazırlanan Vitamin, halen 1 milyondan fazla kişinin üye olduğu, güvenilirliği kanıtlanmış bir platformdur. Satın alma işlemleriniz, gizliliğe son derece önem verilen, güvenilir platformlarda yapılmaktadır. Sitemizde güvenliğinizi sağlamak için, kullanıcı ve site arasında gerçekleşen iletişimde "128 bitlik SSL sertifikası" kullanılmaktadır.

Satın aldığım Vitt'ler nerede?

Satın almış olduğunuz Vitt'lere ulaşmak için önce, www.vitaminegitim.com sitesine kullanıcı adı ve şifreyle giriş yapmış olmanız gerekiyor. Karşınıza çıkan ekranın sol üst köşesinde göreceğiniz öğrenci adına tıkladığınızda açılan menüden "Benim Vitt'lerim"e ulaşabilir, almış olduğunuz bütün Vitt'leri bir arada görebilirsiniz.

Satın alma işlemimin gerçekleştiğinden nasıl emin olabilirim? Hangi hizmetler için ne ödemeler yapmışım?

Satın aldığınız Vitt "Benim Vitt'lerim" alanında görünüyorsa, ödemenizin sorunsuz gerçekleştiğinden ve bu Vitt'in kullanım hakkının sizde olduğundan emin olabilirsiniz demektir. Online olarak Vitt satın almak için vermiş olduğunuz bütün siparişlere "Benim Vitt" lerim alanının sağ alt köşesindeki "Vitt İşlemlerim" düğmesine basarak ulaşabilirsiniz. Açılan ekranda, o güne kadar aldığınız Vitt'lerin bütün ödemelerini görebilirsiniz.

"Vitt İşlemlerim" nedir? Ne işe yarar?

Online olarak Vitt satın almak için vermiş olduğunuz bütün siparişlere "Benim Vitt' lerim" alanının sağ alt köşesindeki "Vitt İşlemlerim" düğmesine basarak ulaşabilirsiniz. Açılan ekranda, o güne kadar aldığınız Vitt'lerin bütün ödemelerini görebilirsiniz.

Almış olduğum Vitt'i iptal edebilir miyim?

Almış olduğunuz Vitt, her ay düzenli olarak ödeme talimatı verdiğiniz bir Vitt ise bu Vitt'in düzenli ödeme talimatını iptal edebilirsiniz. Böylece bir sonraki ay üyeliğiniz yenilenmeyecektir. Ancak almış olduğunuz Vitt, tek bir ödeme ile alınmış bir Vitt ise iptal edemezsiniz.
Aylık Vitt'lerden almış olduğunuz Vitt'in ödeme talimatını iptal etmek için, "Benim Vitt'lerim" alanının sağ alt köşesindeki "Vitt İşlemlerim" düğmesine tıklayınız. Açılan ekranda ise yine sağ altta görülen "Ürün İptali" düğmesine tıklayınız.
Karşınıza, "Ürün İptal" ekranı çıkacaktır. Burada, iade etmek istediğiniz Vitt'in yanındaki "İptal et" düğmesine tıkladığınızda ise onay almak üzere tekrar kullanıcı şifresi sorulacaktır.
Şifreyi doğru girdikten sonra işleminizin onaylandığını göreceksiniz. İptal ettiğiniz Vitt'i, yenilenme zamanına kadar "Benim Vitt'lerim" altında görmeye devam edeceksiniz. Sonrasında ise Vitt'iniz yenilenmeyecek ve "Benim Vitt'lerim"den silinecektir.

Özel okulda görevli öğretmenim. Vitamin'i nasıl kullanabilirim?

Değerli Öğretmenimiz,
Vitamin'e, özel okul öğretmeni olarak giriş yapabilmeniz için,okulunuz Vitamin Ortaokul Kurumsal üyesi ise; okulunuz tarafından size verilmiş olan şifreyi kullanabilirsiniz.
Okulunuz Vitamin Ortaokul Kurumsal üyesi değil ise; öncelikle Vitamin’e kayıt olmanız gerekmektedir.Kayıt sırasında gerekli olan adımlara ulaşmak için tıklayınız.

Nasıl Vitamin Puanı kazanırım? Bu puanlar ne işe yarar?

Öğrencinin Vitamin’deki çalışmalarının karşılığı Vitamin Puanların olarak birikir. Vitamin’de öğrenci, kendi sınıfı düzeyinde çalışırken tamamladığı interaktif etkinlikler, izlediği canlandırmalar, yaptığı alıştırmalar, çözdüğü testler gibi pek çok özellikle Vitamin Puanı kazanır. Ne kadar çok çalışırsa, ne kadar çok etkinlik tamamlayıp, ne kadar çok soru çözerse o kadar çok puan kazanır. Vitamin’in puan sistemi sayesinde; ne kadar ilerlediğini, ne kadar başarılı olduğunu, ne kadar düzenli çalıştığını da görür. Bu arada Vitamin, öğretmeninin gönderdiği ödevlere karışmaz. Öğrenci, ödevlerini tamamladığında Vitamin Puanı alamaz.

Öğrenci Vitamin Puanlarını, Vitamin’in ücretsiz, özgün oyunu Aquavitt’te balıklarını beslemek, akvaryumu onlar için daha konforlu hale getirmek için de kullanabilir, daha çok puanla daha muhteşem bir akvaryum yaratabilir.

Türk Telekom Vitamin Eğitim paketimi nasıl etkinleştirebilirim?

Öğrencinin, hediye eğitim ürünü Vitamin’i kullanabilmesi için Vitamin etkinleştirme işlemini yapmanız gerekmektedir. SMS ile aktivasyon için; aralarında birer boşluk bırakarak abone ya da öğrencinin T.C. Kimlik Numarası, Türk Telekom Hizmet Numarası ve öğrencinin sınıfını yazıp 444 99 94’e SMS atmanız yeterlidir.

Öğrenci sınıfı olarak; okul öncesi için 0 (sıfır), diğer sınıflar için sınıf numarasını giriniz. Öğrenci SMS’inize karşılık gönderilen şifre ile Vitaminegitim.com sitesinden ürünü kullanmaya başlayabilir.

Vitamin etkinleştirme işlemini web sitesinden de yapabilirsiniz. www.vitaminegitim.com  "Türk Telekom Evde İnternet Kullanıcı İşlemleri" alanında istenen bilgileri doldurarak, eğitim ürününü kullanacak öğrencinin T.C. Kimlik Numarasının sisteme tanımlanmasını sağlayınız.

Aktivasyonla ilgili her türlü sorunuz için 444 999 4’ü arayarak Vitamin Destek Hattı'na ulaşabilirsiniz.