MentalUP Dikkat ve Odaklanma Becerilerini Nasıl Geliştirir?

MentalUP Nedir?

MentalUp; çocuk gelişim uzmanlarının, akademisyenlerin ve oyun tasarımcılarının bir araya gelerek geliştirdikleri hem eğitici hem de eğlenceli zekâ oyunları içeren oyunlaştırılmış eğitim platformudur.

Dünya genelinde 150 farklı ülkede binlerce okul ve milyonlarca aile tarafından kullanılmaktadır.

MentalUP, “Pedagojik Ürün” sertifikalı ve ödüllü bir eğitim platformudur. University College London, Institute of Education EDUCATE Programı’nın bir katılımcısıdır. Yıldız Teknik Üniversitesi ve TÜBİTAK desteklidir.

MentalUP’ın Faydaları Nelerdir?

MentalUp düzenli kullanıldığında çocukların dikkat, hafıza, problem çözme gibi zihinsel becerilerinin gelişimine katkı sağlar.

Yapay zekâ robotuyla her çocuğun öğrenme hızına uygun, kişiye özel ve günlük 20 dakikayla sınırlı çalışma planını otomatik hazırlar, kişiselleştirmiş bir eğitim deneyimi yaşatır.

Reklam içermez, uygulama esnasında eğitmen ve uzman yardımı gerektirmez ve çocuklar için güvenli içerik sunar.

Sunduğu detaylı performans raporlarıyla velinin, çocuğunun güçlü ve geliştirilebilir yönlerini anlık olarak takip etmesini, gelişimsel değerlendirme yapabilmesini ve öğrencinin hangi alana daha yatkın olduğunu veriler ışığında keşfedebilmesini sağlar.

MentalUP’ta Neler Var?

MentalUP’ta Neler Var?

  • Bilişsel ve Fiziksel Becerileri Geliştiren, Okul Derslerine Yardımcı Olan Eğlenceli Oyunlar
  • 150’den Fazla Eğitici Zekâ Oyunu
  • 200’den Fazla Fiziksel Egzersiz
  • 5 Farklı Performans Raporu
  • Reklamsız Güvenilir İçerik
  • Android, iOS ve Web Olmak Üzere Tüm Platformlarda Kullanılabilme Özelliği
Vitamin Kitapları’nın Benzersiz Dijital Dünyası

1. Dijital Kitap

Dijital kitapla öğrenci; konu anlatımları, etkinlikler ve sınavlara hızlıca ulaşır. Çalıştığı sayfalara "Bu sayfaya çalıştım" işareti koyarak kaldığı yerden, planlı bir şekilde çalışmalarını sürdürebilir ve kitabını tamamlama durumunu takip edebilir. Ayrıca soruların cevaplarını dijital kitabında işaretleyerek cevaplarını kontrol edebilir ve sınav öncesi hata yaptığı soruları tekrar inceleyebilir.

2. Etkileşimli Öğretmen Konu Anlatım Videoları

Etkileşimli öğretmen konu anlatım videoları, öğrencinin tıpkı bir öğretmenle ders çalışıyormuş gibi dersi takip edebileceği videolardır. Etkileşimli öğretmen anlatımlarıyla öğrenci; alanında uzman öğretmenlerin konu anlatımlarını dinleyebilir, anlatımın uygun yerlerinde karşısına gelen soruları çözerek konuyu pekiştirebilir, ardından soruların çözümlerini öğretmenlerin anlatımlarından dinleyebilir, video ve etkileşim gibi farklı dijital içeriklere de ulaşarak konuyu kalıcı öğrenir.

3. Testler ve Alıştırmalar

Öğrencinin konuları bitirdikten sonra kitaplardaki karekodlarla veya Vitamin Dijital üzerinden ulaşabileceği sınavlardır. Öğrencinin konuyu ne kadar kavradığını ölçer, akıllı sistemi sayesinde öğrencinin eksikliklerini belirler, öğrenciye özel testler ve eksik listesi oluşturur. Böylece öğrenci, tüm konularda eksiklerini kapatarak ilerler.

Öğrenci, konudaki tüm testleri çözerek eksiklerini giderdiğinde kendini yeniden değerlendirmesi için ona özel sunulan “Kilitli Testler”e ulaşır. Böylece konulardaki performansını artırır.

4. Öğrenciye Özel Eksiklerim Sayfası

Öğrenci soru çözdükçe yapılan detaylı eksik analizleri sonucunda kişiye özel “Eksiklerim Sayfası” hazırlanır. Böylece konuların tümüne çalışmasına gerek kalmadan öğrenci, doğrudan ihtiyacı olan en küçük bilgi parçasına ulaşır ve tüm eksiklerini tamamlar.

5. “Yazılıya Hazır mıyım?” Özelliği

“Yazılıya Hazır mıyım?” özelliğiyle öğrencinin konu tamamlama durumu ve testlerdeki performansı belirlenerek yazılıya hazır olup olmadığı analiz edilir. Öğrenci yazılıya hazır değilse eksiklerini gidermeye ya da konu testlerini çözmeye yönlendirilir.

6. Etkileşimli Alıştırmalar

Öğrencinin öğrendiği kavramları farklı tipte sorularla pekiştirme imkânı sunan alıştırmalardır. Etkileşimli alıştırmalarda öğrencinin konu üzerine kendisinin denemeler yapması istenir ve bu denemelere geri bildirimler verilir. Öğrenci, bu geri bildirimlerle konuyu gözlemleyerek kavrar ve eksiksiz öğrenir.

7. Animatif Anlatımlar 

Bir konuyla ilgili bilgileri gerçek hayattan örnekler, hikâyeler ve yaşanmış olaylar üzerinden öğrencinin yaşına uygun ve ilgi çekici görsellerle anlatan animasyonlardır. Animatif anlatımlar, öğrencinin ilgisini artırır ve konuyla ilgili tüm kavramları kalıcı bir şekilde öğrenmesini sağlar.

8. İnteraktif Keşfetme Etkinlikleri 

Ev ortamında gerçekleşmesi mümkün olmayan deney ve gözlemlerin gerçek ortamındaymış gibi yapılmasına imkân veren, öğrenciyi bazen bir laboratuvara bazen bir ormana bazen de farklı gezegenlere götürerek görsel ispatlarla bilgiyi keşfetmesini sağlayan içeriklerdir. Bu etkinlikler öğrenciyi kendiliğinden öğrenme sürecine dâhil eder, konuları neden-sonuç ilişkisinde kavramasını destekler.

9. 3 Boyutlu Objeler 

Gerçek yaşamda gözlem yapılması zor konuları etkileşimli bir ortamda gözlemleyebilme olanağı sunan içeriklerdir. 3D objeler; herhangi bir geometrik şekli, yapıyı, biyolojik bir olayı, vücudumuzdaki sistemleri, organları ve soyut kavramları tüm boyutlarıyla gözlemleme fırsatı sunar.