Ohm Kanunu - 7. sınıf

Fen Bilimleri   İnteraktif Etkinlik

Bir iletkenin uçları arasındaki gerilim ile üzerinden geçen akım arasındaki ilişki, ilk defa George Simon Ohm tarafından bulunmuş ve bu ilişki Ohm Kanunu olarak adlandırılmıştır. Ohm Kanunu’na göre, bir iletkenin uçları arasındaki gerilimin, o iletken üzerinden geçen akım şiddetine oranı sabittir. Bu sabit oran da o iletkenin direncini verir.

Bir elektrik devresinde bulunan iletkenin uçlarına farklı miktarda gerilim uygulayarak bu iletken üzerinden geçen akım şiddetindeki değişimi görebilir, akım ve gerilim arasındaki ilişkiyi keşfedebilirsiniz. İletkene ait gerilim ve akım değerleri ile o iletkene ait direnç değeri arasındaki ilişkiyi açıklayan Ohm Kanunu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

  • Arkadaşınla Paylaş

İlgili Konu Anlatımları

    7. sınıf
  • Bu canlandırmayı izleyerek bir iletkenin uçlarına uygulanan gerilim ve bu iletken üzerinden geçen akım şiddeti arasındaki ilişkiyi öğrenebilirsiniz. Ayrıca bir iletkene ait gerilim-akım ilişkisini gösteren çizgi grafiğinin nasıl yorumlandığını görebilirsiniz.
  • Bu alıştırmadaki soruları cevaplayarak bir iletkene ait gerilim, akım ve direnç değerleri arasındaki ilişki hakkındaki bilgilerinizi pekiştirebilir ve Ohm Kanunu'nun günlük hayat uygulamalarına aşina olabilirsiniz.
  • Bir elektrik devresinde bulunan iletkenin uçlarına farklı miktarda gerilim uygulayarak bu iletken üzerinden geçen akım şiddetindeki değişimi görebilir, akım ve gerilim arasındaki ilişkiyi keşfedebilirsiniz. İletkene ait gerilim ve akım değerleri ile o iletkene ait direnç değeri arasındaki ilişkiyi a...

Kendi Sınıfında Vitamin’in tüm özelliklerini 3 gün boyunca

Ücretsiz Dene!

Öğrenci dediğin Vitamin'li olur.
8,90 TL'den başlayan fiyatlarla

Hızlı Satın Al!
Vitamin 5. Sınıf İngilizce Konu Anlatımı