Yağların Görevlerini Sıralama - 9.Sınıf

Biyoloji   Çözümlü Örnek

”Yağların görevleri ile ilgili; organizmanın enerji eldesinde ilk kullandığı organik moleküldür, bazı hormonların yapısına katılır, organları mekanik etkilere karşı korur, solunum reaksiyonlarında yıkılması sonucunda en fazla enerji veren organik moleküldür, deri altında birikerek ısı yalıtımı sağlar, solunum reaksiyonlarında yıkılmaları sonucunda fazla miktarda su açığa çıkar ifadelerinden hangileri doğrudur?” sorusu ilgili konu anlatımıyla beraber çözülmektedir.

İlgili Konu Anlatımları

    9.Sınıf - Biyoloji
  • “Grafikte bir insanın uzun süreli açlık sırasında enerji üretimi için kullandığı organik maddelerin vücuttaki miktarları verilmiştir. Buna göre bu organik maddeler nelerdir?’’ sorusu, ilgili konu anlatımı ile birlikte çözülmektedir.
  • ”Yağların görevleri ile ilgili; organizmanın enerji eldesinde ilk kullandığı organik moleküldür, bazı hormonların yapısına katılır, organları mekanik etkilere karşı korur, solunum reaksiyonlarında yıkılması sonucunda en fazla enerji veren organik moleküldür, deri altında birikerek ısı yalıtımı sağla...
  • Bu konu anlatımında, canlılarda bulunan lipitlerin özellikleri, yapıları, işlevleri ve çeşitleri açıklanmaktadır. Trigliseritler, mumlar, fosfolipitler ve steroitler, doymuş ve doymamış yağ asitleri tanımlanmaktadır.
Lisego Tanıtım Videosu