Temizlik Malzemeleri - 1 - 10.Sınıf

Kimya   Canlandırma

Bu konu anlatımında, kirin yapısı; deterjan ve sabun gibi temizlik maddelerinin kiri nasıl çıkardıkları yapılarındaki kuyruk ve baş kısımları nın yanıdsıra, kirle bir araya gelerek oluşturdukları misel anlatılarak açıklanmaktadır.

Sabun ve deterjandaki moleküllerde baş ve kuyruk olarak adlandırılan kısımlar vardır. Kuyruk kısmı, apolar ve hidrofobik yapıda uzun bir karbon zincirinden oluşur. Baş kısmı ise polar ve hidrofilik yapıdadır.

İlgili Konu Anlatımları

    10.Sınıf - Kimya
  • Bu konu anlatımında, temizlik maddelerinin kiri nasıl çıkardıkları ve kimyasal yapıları anlatılmaktadır. Kirin yapısı ve çamaşır sodasının kiri nasıl çıkardıkları anlatılmaktadır. Ayrıca çamaşır suyunun renkleri nasıl ağarttığı anlatılmaktadır.
  • ”CH3-(CH2)n-COONa, CH3-(CH2)n-COOK ve CH3-(CH2)n-SO2Na moleküllerini, sabun veya deterjan olarak sınıflandırıp moleküllerdeki hidrofil (suyu seven) ve hidrofob (suyu sevmeyen) uçları belirti...
  • Bu konu anlatımında, kirin yapısı; deterjan ve sabun gibi temizlik maddelerinin kiri nasıl çıkardıkları yapılarındaki kuyruk ve baş kısımları nın yanıdsıra, kirle bir araya gelerek oluşturdukları misel anlatılarak açıklanmaktadır.
Lisego Tanıtım Videosu