Sazlıdere Savaşı ve Edirne'nin Fethi - 10.Sınıf

Tarih   Canlandırma

Bu konu anlatımında, I. Murat Dönemi'nde gerçekleştirilen Edirne’nin fethi ve Bizans ve Bulgar kuvvetleri ile 1363 yılında yapılan Sazlıdere Savaşı anlatılmakta; savaşın sebepleri ve sonuçları hakkında bilgi verilmektedir.

Edirne'ye yakın bir bölge olan Sazlıdere'de, Bizans Bulgar ve kuvvetleriyle yapılan savaşı kazanan Osmanlı ordusu, 1363'te Edirne'yi fethetmiştir.

İlgili Konu Anlatımları

    10.Sınıf - Tarih
  • Bu konu anlatımında, I. Murat Dönemi'nde, Papa’nın önderliğinde Sırp, Bulgar, Macar, Hırvat, Eflak ve Bizans kuvvetlerinden oluşan haçlı ordusu ile Osmanlılar arasında 1364 yılında yapılan Sırpsındığı Savaşı anlatılmakta; savaşın sebepleri ve sonuçları hakkında bilgi verilmektedir.
  • Bu konu anlatımında, I. Murat Döneminde Balkanlarda yapılan fetih hareketlerinden Sofya, Niş ve Manastır’ın alınışının nedenleri ve sonuçları hakkında bilgi verilmektedir.
  • Bu konu anlatımında, I. Murat’ın Balkanlarda gerçekleşleştirdiği faaliyetler hakkında bilgi verilmekte ve dönemin genel bir değerlendirmesi yapılmaktadır. Ayrıca Haçlı ordusu ile yapılan I. Kosova Savaşı ve Ploşnik Savaşları’nın sebep ve sonuçları açıklanmaktadır.
Lisego Tanıtım Videosu