Pasarofça Antlaşması - 10.Sınıf

Tarih   Canlandırma

Bu konu anlatımında, III. Ahmet Döneminde, Prut Savaşı sonrasında Balkanlarda meydana gelen gelişmeler anlatılmakta; Osmanlı'nın Mora Yarımadası’nı alması ve daha sonra Avusturya ile savaşması açıklanmaktadır. Osmanlı-Avusturya savaşı sonucu Pasarofça Antlaşması imzalanmıştır.

Osmanlı- Avsturya savaşı sonucu Pasarofça Antlaşması imzalanmıştır.

İlgili Konu Anlatımları

    10.Sınıf - Tarih
  • Bu konu anlatımında, III. Ahmet Döneminde, Prut Savaşı sonrasında Balkanlarda meydana gelen gelişmeler anlatılmakta; Osmanlı'nın Mora Yarımadası’nı alması ve daha sonra Avusturya ile savaşması açıklanmaktadır. Osmanlı-Avusturya savaşı sonucu Pasarofça Antlaşması imzalanmıştır.
  • Bu konu anlatımında, III. Ahmet döneminde sonu Prut Savaşı'yla biten politik gelişmeler anlatılmaktadır. Prut savaşının sebepleri ve sonuçları ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.
  • Bu konu anlatımında, Rusya'nın Osmanlı üzerine yapmış olduğu baskısından rahatsızlık duyan Fransa'nın Osmanlı Devleti ile yakınlaşması; bu yakınlaşma sonucu Osmanlı Devleti'nin Fransız tüccarlara yeni ayrıcalıklar vermesi ve bu ayrıcalıkların detayları açıklanmaktadır.
Lisego Tanıtım Videosu