Otuz Yıl Savaşları (1618-1648) - 10.Sınıf

Tarih   Okuma Metni

Bu okuma metninde, 1618-1648 yılları arasında gerçekleşen ve Almanya’nın Protestanlara yönelik başlattığı, zamanla Avrupa devletlerinin çoğunun katıldığı, Otuz Yıl Savaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Alman İmparatoru II. Ferdinand'ın, kendi yopraklarında din ve mezhep birliği kurmak ve Protestanlığı ortadan kaldırmak amacıyla 1618'de başlattığı savaşlar otuz yıl sürdüğü için Otuz Yıl Savaşları olarak adlandırılır.

İlgili Konu Anlatımları

    10.Sınıf - Tarih
  • Bu okuma metninde, 16. yüzyılda Almanya’da başlayıp daha sonra diğer Avrupa ülkelerine de yayılan, Katolik Kilisesi’nin sarsılan otoritesini yeniden güçlendirmek adına yaptığı düzenlemeler (Reform hareketleri) hakkında genel bilgiler verilmektedir.
  • Bu okuma metninde, 15. yüzyılda İtalya’da başlayan ve zamanla diğer Avrupa ülkelerine de yayılan Rönesans hareketlerinin gelişimi, öncüleri ve yayılışı hakkında bilgiler verilmektedir.
  • Bu okuma metninde, 1618-1648 yılları arasında gerçekleşen ve Almanya’nın Protestanlara yönelik başlattığı, zamanla Avrupa devletlerinin çoğunun katıldığı, Otuz Yıl Savaşları hakkında bilgiler verilmektedir.
Lisego Tanıtım Videosu