Küçük Kaynarca Antlaşması - 10.Sınıf

Tarih   Canlandırma

Bu konu anlatımında, Rusya'nın Balkan stratejisi açıklanmakta; Rusya'nın Boğdan'a saldırması üzerine Rusya ve Osmanlı Devleti'nin yaptığı savaş anlatılmakta ve Osmanlı-Rus savaşları sonucu imzalanan ve şartları Osmanlı için çok ağır olan Küçük Kaynarca Antlaşması anlatılmaktadır.

1774 yılında Rusya ile imzalanan Küçük Kaynarca Antlaşması sonucunda Ruslar, bu antlaşmanın ''Ruslar, Osmanlıların yönetimi altında bulunan Ortodoksların haklarını koruyabilecek'' maddesini bahane ederek,sürekli Osmanlı'nın iç işlerine karışmışlardır.

İlgili Konu Anlatımları

    10.Sınıf - Tarih
  • Bu konu anlatımında, Aynalıkavak Antlaşması'ndan sonra Rusya'nın Kırım Hanlığı'nı işgali anlatmaktadır.
  • Bu konu anlatımında, Rusya'nın Balkan stratejisi açıklanmakta; Rusya'nın Boğdan'a saldırması üzerine Rusya ve Osmanlı Devleti'nin yaptığı savaş anlatılmakta ve Osmanlı-Rus savaşları sonucu imzalanan ve şartları Osmanlı için çok ağır olan Küçük Kaynarca Antlaşması anlatılmaktadır.
  • Bu konu anlatımında, Küçük Kaynarca Antlaşması sonrasında Rusya'nın Kırım Hanlığı'nın iç işlerine karışması ve bu durum sonucu ortaya çıkan siyasi gerginlik ortamının Aynalıkavak Antlaşması ile sonuçlanması anlatılmaktadır.
Lisego Tanıtım Videosu