Kimyanın Temel Kanunları: Katlı Oranlar Kanunu - 9. Sınıf

Kimya   Canlandırma

Özet Bilgi

1799’da Fransız Kimyager Joseph Louis Proust; sentetik bakır karbonatı, cevherinden çıkarılan bakır karbonatla karşılaştırarak bakır karbonatın her zaman kütlece aynı oranda bakır, karbon ve oksijen elementleri içerdiğini gösterdi.

Bu konu anlatımında, sabit oranlar yasası hatırlatılarak John Dalton'un da moleküllerin birleşme oranlarıyla ilgili Katlı Oranlar Kanunu'nundan bahsedilmiştir.

İlgili Konu Anlatımları

    9. Sınıf
  • 2H5OH'ün yeterince O2 gazı ile tepkimesinden 17, 6 gram CO2 ve 10, 8 gram H2O oluşmaktadır. Buna göre harcanan O2 gazının kütlesi kaç gramdır?" sorusu, ilgili konu anlatımıyla birlikte çözülmektedir.">"19, 2 gram C2H5OH'ün yeterince O2 gazı ile tepkimesinden 17, 6 gram CO2 ve 10, 8 gram H2O oluşmaktadır. Buna göre harcanan O2 gazının kütlesi kaç gramdır?" sorusu, ilgili konu anlatımıyla birlikte çözülmektedir.
  • 2, N2O3 Fe3N2 bileşiklerinde elementlerin kütleleri arasındaki sabit oranları hesaplayın." sorusu, ilgili konu anlatımıyla çözülmektedir.">"CO2, N2O3 Fe3N2 bileşiklerinde elementlerin kütleleri arasındaki sabit oranları hesaplayın." sorusu, ilgili konu anlatımıyla çözülmektedir.
  • 2O3 bileşiğinde demirin oksijen atomuna kütle oranı 7/3'tür. 28 gram demir, kaç gram oksijenle birleşir ve kaç gram demir (III) oksit (Fe2O3) oluşur?" sorusu, ilgili konu anlatımıyla çözülmektedir.">"Fe2O3 bileşiğinde demirin oksijen atomuna kütle oranı 7/3'tür. 28 gram demir, kaç gram oksijenle birleşir ve kaç gram demir (III) oksit (Fe2O3) oluşur?" sorusu, ilgili konu anlatımıyla çözülmektedir.
Lisego Tanıtım VideosuPaketlerden Paket Beğen

Sınıf Paketlerinden Sonra Öne Çıkanlar