Katlı Oranlar Kanunu - 9. Sınıf

Kimya   Canlandırma

Özet Bilgi

İki element birden fazla bileşik oluşturmak için biraraya geldiğinde bir elementin belirli bir kütlesi ile birleşen diğer elementler arasında basit bir oran vardır.

Bu konu anlatımında, Dalton Atom teorisinden yola çıkarak katlı oranlar kanununun ortaya çıkışı anlatılmaktadır. Gaz haldeki elementlerde bu kanunun yetersiz kaldığı Gay Lussac'ın birleşen hacim oranları ile ilişkilendirilerek anlatılmaktadır.

İlgili Konu Anlatımları

    9. Sınıf
  • 2H5OH'ün yeterince O2 gazı ile tepkimesinden 17, 6 gram CO2 ve 10, 8 gram H2O oluşmaktadır. Buna göre harcanan O2 gazının kütlesi kaç gramdır?" sorusu, ilgili konu anlatımıyla birlikte çözülmektedir.">"19, 2 gram C2H5OH'ün yeterince O2 gazı ile tepkimesinden 17, 6 gram CO2 ve 10, 8 gram H2O oluşmaktadır. Buna göre harcanan O2 gazının kütlesi kaç gramdır?" sorusu, ilgili konu anlatımıyla birlikte çözülmektedir.
  • 2, N2O3 Fe3N2 bileşiklerinde elementlerin kütleleri arasındaki sabit oranları hesaplayın." sorusu, ilgili konu anlatımıyla çözülmektedir.">"CO2, N2O3 Fe3N2 bileşiklerinde elementlerin kütleleri arasındaki sabit oranları hesaplayın." sorusu, ilgili konu anlatımıyla çözülmektedir.
  • 2O3 bileşiğinde demirin oksijen atomuna kütle oranı 7/3'tür. 28 gram demir, kaç gram oksijenle birleşir ve kaç gram demir (III) oksit (Fe2O3) oluşur?" sorusu, ilgili konu anlatımıyla çözülmektedir.">"Fe2O3 bileşiğinde demirin oksijen atomuna kütle oranı 7/3'tür. 28 gram demir, kaç gram oksijenle birleşir ve kaç gram demir (III) oksit (Fe2O3) oluşur?" sorusu, ilgili konu anlatımıyla çözülmektedir.
Lisego Tanıtım VideosuPaketlerden Paket Beğen

Sınıf Paketlerinden Sonra Öne Çıkanlar