Karbonhidratlar, Yağlar ve Proteinlerin Oksijenli Solunuma Katılması - 10.Sınıf

Kimya   Canlandırma

Bu konu anlatımında, karbonhidratların hücresel solunuma pirüvata parçalandıktan sonra girdiği hatırlatıldıktan sonra, diğer organik bileşikler olan protein ve yağların hücresel solunuma hangi aşamalarda katıldıkları açıklanmaktadır.

Proteinler, amino asitlere parçalandıktan sonra, ilk olarak amino gruplarını kaybeder, sonra da sahip oldukları karbon atomu sayısına bağlı olarak hücresel solunumun çeşitli basamaklarındaki moleküllere dönüştürülür ve enerji eldesi için kullanılır.

İlgili Konu Anlatımları

    10.Sınıf - Kimya
  • Bu konu anlatımında, karbonhidratların hücresel solunuma pirüvata parçalandıktan sonra girdiği hatırlatıldıktan sonra, diğer organik bileşikler olan protein ve yağların hücresel solunuma hangi aşamalarda katıldıkları açıklanmaktadır.
  • ”Glikojenle ilgili olarak: hayvanlarda karaciğerde ve iskelet kaslarında depo edilir, çok sayıda glikozun glikozit bağlarıyla birbirine bağlanması sonucunda oluşur, sentezi sırasında ATP harcanır, sentezi sırasında tüketilen glikoz molekülünün bir eksiği kadar su molekülü açığa çıkar, mantarlarda ve...
  • Bu konu anlatımında, vücudumuzda gerçekleşen solunum tepkimesi ve solunum sonucu oluşan kimyasal bileşiklerin vücudumuzda katıldığı tepkimeler anlatılmaktadır.
YGS LYS FizikLisego Tanıtım Videosu