İstanbul Antlaşması - 10.Sınıf

Tarih   Canlandırma

Bu konu anlatımında, III. Ahmet Döneminde Safevi Devleti’nde meydana gelen iç karışıklıklar ve bu karışıklık sonucu Rusya ve Osmanlı Devleti'nin Safevi topraklarını alması anlatılmaktadır. Bu toprakların hakimiyeti üzerine gerilen Rus-Osmanlı ilişkileri; İstanbul Antlaşması'nın bağlanmasıyla çözülmüştür.

Rusya ile imzalanan İstanbul Anlaşması sonucu, Rusya'nın, Dağıstan bölgesi ve Hazar kıyılarını alması, Osmanlı'nın ise Karabağ, Revan ve Tebriz'i alması sonucuna varılmıştır.

İlgili Konu Anlatımları

    10.Sınıf - Tarih
  • Bu konu anlatımında, III. Ahmet Döneminde Safevi Devleti’nde meydana gelen iç karışıklıklar ve bu karışıklık sonucu Rusya ve Osmanlı Devleti'nin Safevi topraklarını alması anlatılmaktadır. Bu toprakların hâkimiyeti üzerine gerilen Rus-Osmanlı ilişkileri; İstanbul Antlaşması'nın bağlanmasıyla çözülmü...
  • III. Ahmet Döneminde İstanbul Antlaşması'ndan sonra doğu bölgesinde yer alan Osmanlı-İran ve İran-Rusya Savaşları anlatılmaktadır. İran, Rusya'nın işgal ettiği topraklarını geri almış; Osmanlı Devleti'nin İran'la yaptığı mücadelede ise iki taraf da birbirlerine üstünlük sağlayamamıştır.
Lisego Tanıtım Videosu