Hz. Ali Dönemi - 9.Sınıf

Tarih   Canlandırma

Bu konu anlatımında, Hz. Ali Dönemiyle ilgili genel bilgiler verilmektedir. Hz. Osman'ın öldürülmesinden sonra Hz. Ali'nin halife seçilmesinden sonra Müslümanların kendi içlerinde yaşadıkları iç mücadeleler ve Müslümanların kendi aralarında yaşadıkları bölünmeye ilişkin bilgiler verilmektedir.

Hz. Ali'nin ölümü ile birlikte islam tarihinde dört halide dönemi sona erdi.

İlgili Konu Anlatımları

    9.Sınıf - Tarih
  • Bu konu anlatımında, Hz. Osman Dönemiyle ilgili genel bilgiler verilmektedir. Hz. Osman Döneminde yapılan savaşlar, fetih hareketleri ile devletin sınırlarının genişlemesi ve Hz. Ebubekir Döneminde kitap hâline getirilen Kur’an’ın çeşitli eyaletlere gönderilmesi ile ilgili bilgiler verilmektedir.
  • Bu konu anlatımında, Hz. Ömer Dönemiyle ilgili genel bilgiler verilmektedir. Hz. Ömer döneminde yaşanan savaşlar, fetih hareketleri ve yönetim alanında yapılan yeni düzenlemeler ile ilgili bilgiler verilmektedir.
  • Bu konu anlatımında, Hz. Ebu Bekir döneminde yaşanan sorunlar hakkında bilgi verilmektedir. Hz. Ebu Bekir döneminde ortaya çıkan yalancı peygamberlerle ilgili sorunlar, zekât vermek istemeyen kabilelerle mücadeleler, Yermük Zaferi ve Kur’an ayetlerinin toplanarak kitap hâline getirilmesi ile ilgili ...
Lisego Tanıtım Videosu