Fotoelektrik Olay ve Işığın Tanecikli Yapısı - 10.sınıf

Kimya   Canlandırma

Özet Bilgi

Işığa duyarlı bir cismin üzerine ışık düşürüldüğünde, o cismin atomlarından elektron koptuğu ve bu elektronlar sayesinde elektrik akımı oluşturulabildiği fotoelektrik olayı 19. yüzyılda keşfedilmiştir.

Bu konu anlatımında, fotoelektrik olay, fotoelektrik olayın klasik fizik yasalarından farkı, nelere bağlı olduğu ve ışığın tanecikli yapısı anlatılmıştır.

İlgili Konu Anlatımları

    10.sınıf
  • -1 olduğuna göre, su dalgalarının su yüzeyinde ilerleme hızı kaç cm/s'dir?" sorusu, ilgili konu anlatımlarıyla çözülmüştür.">"Su dolu düzgün bir leğen üzerinde bulunan musluktan su damlaması sonucu su yüzeyinde oluşan su dalgalarının dalga boyu 3 cm oluyor. Musluğun su damlatma frekansı 2 s-1 olduğuna göre, su dalgalarının su yüzeyinde ilerleme hızı kaç cm/s'dir?" sorusu, ilgili konu anlatımlarıyla çözülmüştür.
  • "Yayılma hızları aynı olan K ve L dalgaları şekil ile verilmiştir. Bu şekle göre, K ve L dalgalarının frekansları oranı kaçtır?" sorusu, ilgili konu anlatımlarıyla çözülmüştür.
  • "Bir radyo kanalı, 100 MHz frekansından yayın yapmaktadır. Bu kanalın yayınladığı radyo dalgalarının dalga boyu 3 m olduğuna göre, radyo dalgalarının havadaki hızı yaklaşık kaç m/s'dir?" sorusu, ilgili konu anlatımlarıyla çözülmüştür.
Lisego Tanıtım VideosuPaketlerden Paket Beğen

Sınıf Paketlerinden Sonra Öne Çıkanlar