Edirne İsyanı - 10.Sınıf

Tarih   Canlandırma

Bu konu anlatımında, Edirne İsyanı'nın nedenleri ve sonuçları açıklanmaktadır. Canlandırma; iki isyancı arasında geçen bir diyalogla başlamakta; isyanın nedeni olarak II. Mustafa'nın devleti İstanbul yerine Edirne'den yönetmesi gösterilmiştir. İsyanın sonunda tahta III. Ahmet'in geçtiği anlatılmaktadır.

II. Mustafa'nın Edirne'ye çekilmesi ve devlet işlerini Feyzullah Efendi'nin yürütmesinden şikayetçi olan halk ve maaşlarını alamayan yeniçeriler, şikayetlerini bildirmek için Edirne'ye gitmek istemiş ancak engellenince isyan başlatmışlardır. Bu isyan sonucu II. Mustafa tahttan indirilmiş, III. Ahmet tahta getirilmiştir.

İlgili Konu Anlatımları

    10.Sınıf - Tarih
  • Bu konu anlatımında, Edirne İsyanı'nın nedenleri ve sonuçları açıklanmaktadır. Canlandırma; iki isyancı arasında geçen bir diyalogla başlamakta; isyanın nedeni olarak II. Mustafa'nın devleti İstanbul yerine Edirne'den yönetmesi gösterilmiştir. İsyanın sonunda tahta III. Ahmet'in geçtiği anlatılmakta...
  • Bu konu anlatımında, III. Ahmet'in tahttan indirilmesi ve I. Mahmut'un tahta geçmesiyle sonuçlanan; Patrona Halil önderliğinde başlayan isyan anlatılmaktadır.
Lisego Tanıtım Videosu