Besin Piramidi - 10.Sınıf

Biyoloji   Canlandırma

Özet Bilgi

Bu konu anlatımında, besin piramidi tanımlanarak piramidin basamaklarında yer alan canlıların özellikleri ve bu canlılar arasında gerçekleşen enerji aktarımı açıklanmaktadır.

Besin piramitleri, bir ekosistemin besin ağını oluşturan canlıların arasındaki enerji akışını gösterir. Piramidin tabanında üreticiler yer alır. Üreticiler bir ekosistemdeki diğer tüm canlılar için besin kaynağıdır. Piramidin diğer katlarında birincil, ikincil ve eğer varsa üçüncül tüketiciler yer alır. Organizmalar besinlerden elde ettikleri tüm enerjiyi vücutlarında depolamadıkları için piramidin her bir basamağında büyük enerji kayıpları yaşanır.

İlgili Konu Anlatımları

    10.Sınıf
  • Bu konu anlatımında, "üretici" ve "ototrof" kavramları örneklerle açıklanmaktadır.
  • "Bir ekosistemdeki besin zincirinin özetlendiği şemada numara ile verilen yerde hangi canlılar bulunur?" sorusu, ilgili konu anlatımı ile birlikte çözülmektedir.
  • Bu interaktif etkinlikte, kartalların soyunun tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bir parkta, bir simülatör yardımıyla, parkta yaşayan canlılar arasındaki ilişkinin bulunması ve kartalların çoğalması için uygun bir ortam oluşturulması istenmektedir. Ekosistem simülatöründe, biyotik ve abiyotik...
Lisego Tanıtım VideosuPaketlerden Paket Beğen

Sınıf Paketlerinden Sonra Öne Çıkanlar