ATP Üretimi - 10.Sınıf

Biyoloji   Canlandırma

Özet Bilgi

Canlılarda ATP üretimi, oksijenli solunum ve oksijensiz solunumla gerçekleşir. Her iki solunumda da glikoz kullanılırken, oksijenli solunumda üretilen ATP miktarı oksijensiz solunumda üretilene göre daha fazladır.

Bu konu anlatımında, oksijenli ve oksijensiz solunumun genel denklemleri gösterilip, üretilen ATP miktarı karşılaştırılarak, enerji üretimi için vücutta yeterli glikoz bulunmadığı durumlarda karaciğerde depolanan glikojenin glikoza dönüştürüldüğü belirtilmekte, eğer glikojen deposu da tükenirse sırasıyla yağ ve proteininin yakıldığı açıklanmaktadır.

İlgili Konu Anlatımları

    10.Sınıf
  • "Besindeki kimyasal bağ enerjisinden yararlanılır, tüm canlıların kullandığı enerji formu olan ATP üretilir, hücre içinde canlılık olayları devam ettirilir: tüm canlılarda gerçekleşen solunum reaksiyonları sayesinde yukarıda verilen olaylardan hangileri gerçekleşir?" sorusu, ilgili konu anlatımıyla ...
  • Yeşil bitkiler, besin (kimyasal bağ enerjisi) ve ATP olguları arasında oklarla ilişki kurularak, canlılarda enerji dönüşümünü özetleyen şemada oklar hangi olayları ifade eder?" sorusu, ilgili konu anlatımıyla birlikte çözülmektedir.
  • "Hücresel solunum ile ilgili: besindeki kimyasal bağ enerjisi hücresel solunum ile hücrenin kullanabileceği enerji formuna dönüştürülür, ATP üretimi sağlanır, hücresel solunum sırasında oksijen tüketilebilir, bazı canlılarda hücresel solunum oksijensiz ortamda da gerçekleşebilir, besin üreten canlıl...
Lisego Tanıtım VideosuPaketlerden Paket Beğen

Sınıf Paketlerinden Sonra Öne Çıkanlar